Ana içeriğe atla

Müslüman Eleştirilemez

Geçenlerde yaşlı bir sofiyle küçük bir tartışma yaşadım. Aslında onu kırmadım, sadece bazı gerçekleri söyledim. Adam sinirden kalkıp abdest aldı ve o andan itibaren benimle hiç konuşmadı. 

İnsanlar gerçekten korkarlar. Gerçeğin alışkanlıklarını değiştireceğinden endişe ederler. İnsanoğlu en çok alışkanlığına bağlıdır. Hatta babasından gördüğüne... Bu nedenle gerçekleri duymamak için her şeyi yapar. Duyduklarında da kabul etmemek için...

İslam ile ilgili doğruları anlattığımız zaman karşılaştığımız bahanelerden biri de "Bu kadar kafir varken neden Müslümanlarla ilgileniyorsunuz?" olur. Buradan kasıt, "Biz zaten öyle veya böyle Müslümanız, gidin kafirleri Müslüman yapın."dır aslında. Bir tek kafir var olana kadar Müslüman eleştirilmemeli gibi bir düşüncenin sonucudur bu. 

O zaman biraz soru-cevap yapalım: Müslüman ile kafir arasındaki temel fark doğruluk ve yanlışlık değil midir? Müslüman kafire çağrı yaptığında onu doğruya çağırmamakta mıdır? Hz. Peygamber hayatının tamamında bunu yapmamış mıdır? 

Temel farkı doğruluk ve yanlışlık olarak aldığımıza göre, Müslüman yanlıştaysa doğruya çağrılması kafirinkinden önce gelmemeli midir? Evdeki kardeşiniz yanlış yapıyorsa, komşu köydekine doğruyu anlatıp kardeşinizi öylece bırakmanız ne kadar doğru olabilir? Müslüman kardeşiniz dinini yanlış biliyorken başka dinin ehline dininizi anlatmanız uygun mudur? 

Hz. Peygamber, tebliğe yakın akrabalarından başlamıştır. İnsanları hidayete, doğru yola davet etmiştir. Doğru yola gelenleriyse hep daha doğruya sevk etmiştir. Üç merhalede yasaklanan içki, Müslümanlar için yasaklanmıştır. Yani kafirler var diye Allah içkiyi yasaklamayı ertelememiştir. 

Sözü ne kadar uzatırsak uzatalım, demek istediğimiz açıktır. Vücudumuzda yara varken savaşa gidemeyiz. Önce o yarayı tedavi etmeliyiz. Sağlam bir İslami düşünce önce İslam alemi için, sonra tüm dünya için rahmet olacaktır. O günleri görmek dileğiyle...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …