Ana içeriğe atla

Yazılı Soruları

Yazılı yoklamaların temel amacı belki öğrencinin ne öğrendiğini sorgulamaktır. Fakat öğretmenler bilir ki öğrenci derslerde öğrenmediği birçok şeyi yazılıda öğrenir. Bakın yazılıya çalışırken demiyorum, bizzat yazılı olurken öğrenir.

Hal böyle olunca öğretmenin uyanık olup, yazılı yoklamayı bir fırsat olarak görmesi gerekir. Yazılıda öğrenciden intikam almak yerine, ona bir şeyler verebilecek sorular sorması daha doğru olur. En azından ben böyle düşünüyorum. 

Altta yaptığım yazılı yoklamaları paylaştım. Bunu neden mi yaptım; anlatayım: Bir yerde oturuyorduk, bir arkadaşımın arkadaşı, internetten indirmiş olduğu yazılı soruları hakkında yanındakiyle tartışıyordu. Ne mi tartışıyorlardı? 5. sınıf için hazırlanmış yazılı sorularından en az birini, o dersin öğretmeni dahi bilmiyordu. (Soru Tevratın bölümleriydi.)

Bunu görünce yaptığım yazılıları paylaşmaya karar verdim. Belki birileri alıp öğrencilerine sorar, öğrenciler üç-beş not alıp sevinirler diye.


9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yazılı Soruları: Buraya Tıklayın

9. Sınıf Temel Dini Bilgiler Yazılı Soruları: Buraya Tıklayın

9. Sınıf Siyer Dersi Yazılı Soruları: Buraya Tıklayın

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yazılı Soruları: Buraya Tıklayın

Yorumlar

  1. Sırf,internetten indirmeyip emek harcayarak (olması gerektiği gibi) yaptığınız için bile kıymetli bu yazılılar. İlk dokümana baktım. Özellikle davranışlarla müslümanlığı birleştiren sorular önemliydi...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim, bir iki gence azıcık faydamız dokunursa ne mutlu bize.

      Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.