Ana içeriğe atla

Ne Amaçla Öldürüyorsun

Yıllar önce küçük bir elbise dükkanımız vardı. Babam, bulunduğumuz ilçede takke satan 2-3 kişiden biriydi. O yüzden kendisine takke lazım olan çoğu kişi bize gelirdi.

Günlerden bir gün yine bir adam geldi. Takkeleri kafasına takıp deniyordu. İçlerinden renkli, nakışlı, bizim buralarda görmeye alışık olmadığımız türden bir takkeyi kafasına takınca ona "çok yakıştı, çeçen gibi oldun" dedim. Adam, takke kafasını yakmış gibi takkeyi kafasından çıkardı ve hışımla kutuya attı. Ben şaşkın şaşkın bakarken şöyle deyip gitti: "Ben neden çeçenlere benzeyeyim ki, çeçenler çok ahmak bir milletler."

Çok etkilenmiştim. Küçüktüm. Tek bir muhalif ses duymamıştım. Ailem dindardı. Mücahitlerin kahramanlık öyküleriyle büyüyordum. Şeyh Şamil Kafkas Kartalımdı. O adamın neden çeçenlere düşmanlık yaptığını anlayamazdım.

Aradan yıllar geçti. Çeçenler mücadelelerinden hiç vazgeçmediler. Sürekli şehit haberleri geliyordu. Her yeni haberde biraz daha yüreğimiz yanıyordu ama dua etmekten vazgeçmiyorduk. Çünkü onların doğru bir mücadelede olduğuna inanıyorduk.

Sonra aradan biraz daha zaman geçti. Kur'an-ı Kerim'le biraz daha haşir-neşir olunca bazı şeylerin yanlış olduğunu anladım. Tamam, İslam'da şehadet çok üstündü ama İslam, i'layı kelimetullah hedefine varmak için şehit olmayı kabul ediyordu.

Yanlış olabilirim ama İslam, yüz yıllarca süren bir savaşı doğru görecek bir din değil diye düşünüyorum. En basitinden Hz. Peygamber'in mücadelesine baktığımızda onun, verilebilecek en az kayıpla amacına varmayı hedeflediğini görebiliriz. Ömrü savaşlarda geçmesine rağmen tüm bu savaşlarda ölen insan sayısı toplamda dört yüz civarındayken bugün İslami mücadele adı altında verilen kayıpları neyle açıklayabiliriz?

Bugün bir haber sitesinde on dört bin çeçenin Suriye'de savaşıyor olduğunu okudum. Sübhanallah! Bu nasıl bir şeydir? Orada ne adına, kimin için, neyi savunuyorsun? Ya da savunmaktan ziyade, ne amaçla kimleri öldürüyorsun?

Müslümana lazım olan Kur'andır. Aslında tüm insanlığa lazım olan Kur'andır. Açık bir şekilde doğruyu gösteren o güzel kitaba ittiba, dünyanın gül bahçesine dönmesinin tek yöntemidir.

Yorumlar

  1. google + üyeliğimi kaldırmasaydım +'layıp geçerdim ama yorum yazmak gerekti bu durumda :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Belki böylesi daha hayırlı olmuştur. :)

      Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.