O Suyu Arayacaksın

Dünyanın ömrünü uzatmak ya da yaşanılabilir bir yer olarak kalmasını sağlamak için çalışanlar var. Her yolu deneyerek, insanların ilgisini çekmeye, onları bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Çevrenin korunmasını, insanların ona zarar vermeden yaşamayı öğrenmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Çevreyi yerle bir eden etkenlerin başında "israf" gelir. İnsanın ihtiyacından fazlasını kullanmaya çalışması, birçok şeye zarar vermesine neden olur. Dünya kirleniyorsa, yaşamak için elverişsiz bir duruma geliyorsa bunun en büyük nedeni insanların har vurup harman savurmasıdır. 

Allah insanın düşmanı değildir, bilakis en büyük dostudur. İnsanın iyiliğini isteyen Allah "yiyin, için ama israf etmeyin"(1) diyerek, doğruyu açıkça belirtmiştir. Eğer Allah'ın israf edenleri sevmemesi size yetmiyorsa o zaman size başka ayetler sunabilirim: 

Allah, Yasin suresinde, inkarcılarla nebiler arasında geçen bir diyaloğu aktarmaktadır. İnkar edenler nebilere, siz bize uğursuzluk getirdiniz dediklerinde nebilerin buna cevabı: "Hayır, sizin uğursuzluğunuz sizdendir. Eğer düşünürseniz siz müsrifsiniz." olmuştur.(2) 

Bu çok önemli bir noktadır. Açıkça anlaşılan şudur ki orada kuraklık vb. gibi ters giden bir şeyler vardır. Kafirler bunu, kendilerine İslam'ı anlatan peygamberlerden bilmektedirler. Çünkü bu peygamberler atalarının dinine ihanet etmiş, tek bir tanrıya ibadet edilmesinin gerektiğini belirtmişlerdir. Bu insanların tanrıları da gazaba gelmiş, onlara rahmetlerini kesmişlerdir. Peygamberlerin onlara verdikleri cevap, onların düşündüğünün aksine mistik değil, somut olmuştur. Siz, başınıza gelenleri uğursuzluk olarak yorumluyorsunuz ama hayır, öyle değil; başınıza gelenler siz israf ediyorsunuz diye oluyor, demişlerdir. 

Allah, geçmişte israf ettikleri için bazı kavimleri helak etmiştir.(3) Bu insanların helak edilmelerinin en büyük nedeni israf etmek, yani bu yüzden çevrenin düzenini bozmak olmasa, ayetlerde bu açıkça anlatılmazdı. Bu demektir ki israf, yıkıcı bir şeydir. 

Bugün dünyanın en büyük sorunlarından biri israftır. Artık alışverişlerin çoğu ihtiyaç için değil, lüks için yapılmaktadır. Dolaplarımız ve raflarımız tüketemeyeceğimiz kadar yiyecek ve içecekle, evlerimiz kullanamayacağımız kadar eşyayla doludur. Eğer azıcık oturup düşünürsek, aldıklarımızdan, harcadıklarımızdan, kullandıklarımızdan çok çok daha azıyla hayatımızı, hem de güzel bir şekilde devam ettirebileceğimi görürüz. 

Belki büyük konuşuyorum ama medeniyetimizin, belki de dünyamızın sonu israfımızdan olacak. Bir gün, her banyoda hadsizce döktüğümüz suyun damlaları için ağlayacağız ama o gün çok geç olacak. 

1.    7/A'raf: 31.
2.    36/Yasin: 18,19.
3.    Bkz. 20/Taha: 81, 28/Kasas: 58. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)