Ana içeriğe atla

O Suyu Arayacaksın

Dünyanın ömrünü uzatmak ya da yaşanılabilir bir yer olarak kalmasını sağlamak için çalışanlar var. Her yolu deneyerek, insanların ilgisini çekmeye, onları bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Çevrenin korunmasını, insanların ona zarar vermeden yaşamayı öğrenmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Çevreyi yerle bir eden etkenlerin başında "israf" gelir. İnsanın ihtiyacından fazlasını kullanmaya çalışması, birçok şeye zarar vermesine neden olur. Dünya kirleniyorsa, yaşamak için elverişsiz bir duruma geliyorsa bunun en büyük nedeni insanların har vurup harman savurmasıdır. 

Allah insanın düşmanı değildir, bilakis en büyük dostudur. İnsanın iyiliğini isteyen Allah "yiyin, için ama israf etmeyin"(1) diyerek, doğruyu açıkça belirtmiştir. Eğer Allah'ın israf edenleri sevmemesi size yetmiyorsa o zaman size başka ayetler sunabilirim: 

Allah, Yasin suresinde, inkarcılarla nebiler arasında geçen bir diyaloğu aktarmaktadır. İnkar edenler nebilere, siz bize uğursuzluk getirdiniz dediklerinde nebilerin buna cevabı: "Hayır, sizin uğursuzluğunuz sizdendir. Eğer düşünürseniz siz müsrifsiniz." olmuştur.(2) 

Bu çok önemli bir noktadır. Açıkça anlaşılan şudur ki orada kuraklık vb. gibi ters giden bir şeyler vardır. Kafirler bunu, kendilerine İslam'ı anlatan peygamberlerden bilmektedirler. Çünkü bu peygamberler atalarının dinine ihanet etmiş, tek bir tanrıya ibadet edilmesinin gerektiğini belirtmişlerdir. Bu insanların tanrıları da gazaba gelmiş, onlara rahmetlerini kesmişlerdir. Peygamberlerin onlara verdikleri cevap, onların düşündüğünün aksine mistik değil, somut olmuştur. Siz, başınıza gelenleri uğursuzluk olarak yorumluyorsunuz ama hayır, öyle değil; başınıza gelenler siz israf ediyorsunuz diye oluyor, demişlerdir. 

Allah, geçmişte israf ettikleri için bazı kavimleri helak etmiştir.(3) Bu insanların helak edilmelerinin en büyük nedeni israf etmek, yani bu yüzden çevrenin düzenini bozmak olmasa, ayetlerde bu açıkça anlatılmazdı. Bu demektir ki israf, yıkıcı bir şeydir. 

Bugün dünyanın en büyük sorunlarından biri israftır. Artık alışverişlerin çoğu ihtiyaç için değil, lüks için yapılmaktadır. Dolaplarımız ve raflarımız tüketemeyeceğimiz kadar yiyecek ve içecekle, evlerimiz kullanamayacağımız kadar eşyayla doludur. Eğer azıcık oturup düşünürsek, aldıklarımızdan, harcadıklarımızdan, kullandıklarımızdan çok çok daha azıyla hayatımızı, hem de güzel bir şekilde devam ettirebileceğimi görürüz. 

Belki büyük konuşuyorum ama medeniyetimizin, belki de dünyamızın sonu israfımızdan olacak. Bir gün, her banyoda hadsizce döktüğümüz suyun damlaları için ağlayacağız ama o gün çok geç olacak. 

1.    7/A'raf: 31.
2.    36/Yasin: 18,19.
3.    Bkz. 20/Taha: 81, 28/Kasas: 58. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.