Bir Bilene Sorsak

Bir hocamız söylemişti: Batı toplumlarında, bilgiye ulaşmak isteyen insanlar kütüphanelere giderlerken bizim toplumumuzda bir bilene sorulur. Kütüphaneye gitme alışkanlığı gelişmenin, bilene sormak ise geri kalmanın sebebidir.

Kendisine bir bilgi lazım olan kişinin önünde iki seçenek vardır: Ya kendi çabasıyla o bilgiye ulaşacak ya da o bilgiye sahip birinden o bilgiyi hazır olarak edinecek.

Eğer uğraşmak yerine hazır bilgiye sahip olmak isterse, yani gidip bir bilenden sorarsa, birkaç açıdan zararlı çıkacak: Öncelikle o bilginin doğruluk veya yanlışlığından asla emin olamayacak. Çünkü bilgiyi aktaran kişinin o bilgiye ne derecede sahip olduğunu bilemeyecek. İkinci olarak bilgiyi, anlatan kişinin bakış açısından öğrendiği için saf bilgiye ulaşamayacak. Üçüncüsü bir uğraş göstermediği için gelişme göstermeyecek, koyunlukta bir adım daha öne çıkacak ve son olarak da bilgiye ulaşmak için kaynakları karıştırırken karşısına çıkabilecek onca başka bilgiden mahrum kalacak.

Buna karşılık eğer kişi, biraz zahmet edip de bilgiye kendi başına ulaşmaya çalışsa, toplum farklı düşünebilen, kendine ait fikirleri olan bir bireye kavuşacak. Bunun yanı sıra merak eden kişi, aradığı, merak ettiği şeyin bir değil, birden fazla cevabının olabildiğini öğrenecek. Bu arada, internetin yaygınlaşması sonucu, bilginin kaynağına ulaşmanın, artık bir bilene sormaktan daha kolay olduğunu gözleriyle görebilecek.

Maalesef dostlar;

Bilene mahkumiyet yüzünden çok geri kaldık. Nasıl olsa birileri bizim yerimize öğreniyor diye okumaktan uzak kaldık. Aklımızı kullanmadığımız için kendimizi bilenlerden akılsız sandık. Büyüdük, kocaman adam olduk fakat bilgisiyle bizi köleleştirenlerin önünde el pençe divan durduk. Onların bir sözüyle dünyamızı yaşanmaz bir yer kıldık.

Unutmayalım ki ilim kimsenin tekelinde değildir. Eğer farklı görüşler varsa, her insan onları öğrenip kendi seçimini yapma hakkına sahiptir. Yeter ki insan koyunluktan vazgeçip kendi başının çaresine bakmaya cesaret edebilsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)