Ana içeriğe atla

Hayvanlara Özgürlük

Haberlerde gördüm, memleketin bir yerinde bazı vatandaşlar gösteri yapıyorlardı. Baya kızgındılar. Anlattıklarına göre yeni bir yasa çıkmış, bu yasaya göre sokak hayvanları toplatılacakmış. Tabi vatandaşlarımız buna çok kızmış. Hayvanlar parklara götürülmemeliymiş.

Bilinçli olmak ne güzel değil mi? Herkes evinde otursa, kimse etrafında olanlara ses çıkarmasa kötü olmaz mıydı?

Aklıma bir soru geldi: Bilinç nedir? Bilinç itiraz etmek midir? Ya da ne bileyim sosyal medyadan aldığı gazla sokağa mı dökülmektir? Aslında bilinç, eşcinselliği savunmak adına kendine küfretmek de olabilir.

İtiraz edebilmek çok güzel şey. Otoritelerin her dediğine eyvallah dememek iyi şeylerin göstergesi. Fakat düşünmek de gerekmez mi? Yani bir otoriteye karşı çıkarken başka bir otoritenin dediklerine eyvallah demiş olmamak önemli değil mi?

Düşünen insan çıkıp da sokak hayvanları için gösteri yapmaz. Aslında gerekirse yapılır da düşünen bir insan böyle bir zamanda buna vakit bulamaz. Hayvanın barınakta veya sokakta olmasının kendisi adına bir anlam taşımadığını es geçerek diyorum bunu; düşünen insan önce "insan"ı düşünür.

Bugün dünyanın her tarafında büyük zulüm var. İnsanlar insanları ezebildikleri kadar eziyorlar. Her tarafı geçtim, en büyük sınır komşumuz Suriye'de çocuklar açlıktan ölüyor. Ülke, dünya teröristlerinin tatbikat sahasına dönmüş, insanlar ise canlı hedefleri.

Durum bu kadar kötüyken bir insan nasıl olur da hayvanlarla ilgilenir? Haber kanallarında çocukların "biz açız" diye bağırmalarını duyan nasıl olur da hayvanların yerinin değiştirilmesini kendine dert edinir?

Derdi olmayana küçük sorunlar büyük dert gibi görünür. Dünyadaki zulmü görmek istemeyenler kapısının önündeki köpeğin özgürlüğünü dünyanın en önemli meselesi sanmışsa bunun sebebi budur. Ne diyelim, Allah bilinç versin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …