Hayvanlara Özgürlük

Haberlerde gördüm, memleketin bir yerinde bazı vatandaşlar gösteri yapıyorlardı. Baya kızgındılar. Anlattıklarına göre yeni bir yasa çıkmış, bu yasaya göre sokak hayvanları toplatılacakmış. Tabi vatandaşlarımız buna çok kızmış. Hayvanlar parklara götürülmemeliymiş.

Bilinçli olmak ne güzel değil mi? Herkes evinde otursa, kimse etrafında olanlara ses çıkarmasa kötü olmaz mıydı?

Aklıma bir soru geldi: Bilinç nedir? Bilinç itiraz etmek midir? Ya da ne bileyim sosyal medyadan aldığı gazla sokağa mı dökülmektir? Aslında bilinç, eşcinselliği savunmak adına kendine küfretmek de olabilir.

İtiraz edebilmek çok güzel şey. Otoritelerin her dediğine eyvallah dememek iyi şeylerin göstergesi. Fakat düşünmek de gerekmez mi? Yani bir otoriteye karşı çıkarken başka bir otoritenin dediklerine eyvallah demiş olmamak önemli değil mi?

Düşünen insan çıkıp da sokak hayvanları için gösteri yapmaz. Aslında gerekirse yapılır da düşünen bir insan böyle bir zamanda buna vakit bulamaz. Hayvanın barınakta veya sokakta olmasının kendisi adına bir anlam taşımadığını es geçerek diyorum bunu; düşünen insan önce "insan"ı düşünür.

Bugün dünyanın her tarafında büyük zulüm var. İnsanlar insanları ezebildikleri kadar eziyorlar. Her tarafı geçtim, en büyük sınır komşumuz Suriye'de çocuklar açlıktan ölüyor. Ülke, dünya teröristlerinin tatbikat sahasına dönmüş, insanlar ise canlı hedefleri.

Durum bu kadar kötüyken bir insan nasıl olur da hayvanlarla ilgilenir? Haber kanallarında çocukların "biz açız" diye bağırmalarını duyan nasıl olur da hayvanların yerinin değiştirilmesini kendine dert edinir?

Derdi olmayana küçük sorunlar büyük dert gibi görünür. Dünyadaki zulmü görmek istemeyenler kapısının önündeki köpeğin özgürlüğünü dünyanın en önemli meselesi sanmışsa bunun sebebi budur. Ne diyelim, Allah bilinç versin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)