Binlerce Yıldır Yobazız

Bundan binlerce yıl öncesinde Allah'ın salih kullarından biri olan Hz. Nuh, insanları Allah'ın dinine davet ediyordu. İnsanlara en yalın haliyle "doğru olana uymayı" teklif ediyordu. Fakat ne ilginçtir ki ta o zamanın insanları bile onunla dalga geçip kendilerini üstün görüyorlardı.

Hud suresinin 27. ayetinde geçtiği üzere Hz. Nuh'un kavminin büyükleri, Hz. Nuh'a ona uyanlar üzerinden saldırıyorlardı. Bu insanlar, Hz. Nuh'a inananların sığ görüşlü ve düşük kimseler olduğunu iddia ediyorlardı. Hz. Nuh'a bu yönden yükleniyorlar ve dininin de bu yüzden basit olduğunu söylüyorlardı. Sonuçta onlar kendileriyle övünüp dururken Allah o birkaç inananı kurtarıp kibirlileri dehşetli bir azapla boğdu.

Aradan binlerce yıl geçti. Birçok peygamber geldi, Hz. Nuh'un anlattıklarını anlattılar ve genel olarak aynı cevabı aldılar. En son gelen peygamber Hz. Muhammed kesin bir zafer kazanıp tüm dünyaya İslam'ı yayınca bile bu dinin müntesipleri bu ithamlardan kurtulamadılar.

Günümüzde hala insanlar bizlere yobaz diye hitap ediyorlar. Bizim sığ görüşlü olduğumuzu iddia eden bu insanlar, bizden daha çok şey bildiklerini, olayları bizden daha iyi analiz ettiklerini sanıyorlar. Bizim aklımızla (ki birçoğu bizi akılsız sanıyor) ve görüşlerimizle dalga geçip, bizi gerici diye yaftalıyorlar.

Biz Müslümanlar ise tesellimizi Kur'andan buluyoruz. Allah'ın kelamı olduğuna dair hiçbir şüphe duymadığımız bu yüce kitaba başvuruyor ve rahatlıyoruz. İyice mütalaa ettiğimizde görüyoruz ki bu belaya uğrayanlar sadece biz değiliz. İlk devirlerden beri şeytanlara oyuncak olanlar, gurur ve aldanış içinde karşılarındakileri hep küçümsemişler.

Hamd olsun Allah'a ki bu durum bizim hak yol üzere olduğumuzu gösteriyor. Bizimle dalga geçenler aldanış içinde bocalayadursun, işin sonuna gelindiğinde kimin ileriyi görebildiğini hep beraber göreceğiz. O gün kimin aklını kullandığını, kimin gururuna yenildiğini müşahede edeceğiz.

Yorumlar

  1. Selamun aleykum kardesim nasilsin neler yapiyorsunn ??? İbret alinasi yazini okudumm aylar sonra ilk kez yazini okudumm mutlu oldumm selam vermeden cikmak istemedimm Allah a emanetsin selamlar :) guzeller guzeliminde ellerinden optumm ;)

    YanıtlaSil
  2. Aleyküm selam. Çok iyiyim, çok teşekkür ederim. Sen de Allah'a emanet ol. Selametle :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)