Ana içeriğe atla

Binlerce Yıldır Yobazız

Bundan binlerce yıl öncesinde Allah'ın salih kullarından biri olan Hz. Nuh, insanları Allah'ın dinine davet ediyordu. İnsanlara en yalın haliyle "doğru olana uymayı" teklif ediyordu. Fakat ne ilginçtir ki ta o zamanın insanları bile onunla dalga geçip kendilerini üstün görüyorlardı.

Hud suresinin 27. ayetinde geçtiği üzere Hz. Nuh'un kavminin büyükleri, Hz. Nuh'a ona uyanlar üzerinden saldırıyorlardı. Bu insanlar, Hz. Nuh'a inananların sığ görüşlü ve düşük kimseler olduğunu iddia ediyorlardı. Hz. Nuh'a bu yönden yükleniyorlar ve dininin de bu yüzden basit olduğunu söylüyorlardı. Sonuçta onlar kendileriyle övünüp dururken Allah o birkaç inananı kurtarıp kibirlileri dehşetli bir azapla boğdu.

Aradan binlerce yıl geçti. Birçok peygamber geldi, Hz. Nuh'un anlattıklarını anlattılar ve genel olarak aynı cevabı aldılar. En son gelen peygamber Hz. Muhammed kesin bir zafer kazanıp tüm dünyaya İslam'ı yayınca bile bu dinin müntesipleri bu ithamlardan kurtulamadılar.

Günümüzde hala insanlar bizlere yobaz diye hitap ediyorlar. Bizim sığ görüşlü olduğumuzu iddia eden bu insanlar, bizden daha çok şey bildiklerini, olayları bizden daha iyi analiz ettiklerini sanıyorlar. Bizim aklımızla (ki birçoğu bizi akılsız sanıyor) ve görüşlerimizle dalga geçip, bizi gerici diye yaftalıyorlar.

Biz Müslümanlar ise tesellimizi Kur'andan buluyoruz. Allah'ın kelamı olduğuna dair hiçbir şüphe duymadığımız bu yüce kitaba başvuruyor ve rahatlıyoruz. İyice mütalaa ettiğimizde görüyoruz ki bu belaya uğrayanlar sadece biz değiliz. İlk devirlerden beri şeytanlara oyuncak olanlar, gurur ve aldanış içinde karşılarındakileri hep küçümsemişler.

Hamd olsun Allah'a ki bu durum bizim hak yol üzere olduğumuzu gösteriyor. Bizimle dalga geçenler aldanış içinde bocalayadursun, işin sonuna gelindiğinde kimin ileriyi görebildiğini hep beraber göreceğiz. O gün kimin aklını kullandığını, kimin gururuna yenildiğini müşahede edeceğiz.

Yorumlar

  1. Selamun aleykum kardesim nasilsin neler yapiyorsunn ??? İbret alinasi yazini okudumm aylar sonra ilk kez yazini okudumm mutlu oldumm selam vermeden cikmak istemedimm Allah a emanetsin selamlar :) guzeller guzeliminde ellerinden optumm ;)

    YanıtlaSil
  2. Aleyküm selam. Çok iyiyim, çok teşekkür ederim. Sen de Allah'a emanet ol. Selametle :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.