Ana içeriğe atla

Kimden Yanasın

Yapmak zordur, yıkmak kolay. Islah etmek zordur, bozmak kolay. Zaten dünya bu ikisini yapmaya çalışanlar arasında geçiyor.

Tarih boyunca Allah'ın elçileri ıslah etmeye çalıştı, düşmanları bozmaya. Onlar gönderildikleri kavimlerin insanlarına hep aynı şeyi söylediler: Rabbiniz tektir, başkasına tapmayın. Zayıfları ezmeyin. Ölçüye tartıya dikkat edin. Fuhşiyattan uzak durun." ve benzeri... Kavimlerinin kötüleri ne yaptı? "Ölçüye dikkat edin" diyen Hz. Şuayb'a "bunu sana namazın mı emrediyor" diye dalga geçtiler. "Erkeklerden uzak durun, kadınlar neyinize yetmiyor" diyen Hz. Lut'a, "sen bizim ne istediğimizi biliyorsun" dediler. Asla düzeltmekten ve düzelmekten yana olmadılar. Ta ki Allah onları helak etti.

Her zaman olduğu gibi bugün de, yaşadığımız topraklarda da hak ile batılın savaşı var. Yine bazıları hiç durmadan, dinlenmeden bozmaya, yıkmaya çalışıyor. Bunun karşısında ise tarihte eşi az görünür olan bir kesim, gecesini gündüzüne katıp tamire çalışıyor.

Kimlerden bahsettiğimi pekala biliyorsunuz. "Eşcinseller vardır, Kürdistan vardır", "Velev ki ibneyim" diyenlerden bahsediyorum. Kadınlarımızın eline "ben kimsenin namusu değilim" pankartı tutuşturanlardan bahsediyorum. Namazımızla dalga geçenlerden, başörtülü bacılarımıza "örümcek" diyenlerden bahsediyorum. Eline mikrofonu alıp "dinimiz on beş günde bir kadını dövün" diye iftira atanlardan bahsediyorum.

Hz. Peygamber'in anlatılmasına tahammül edemeyip, broşür dağıtılmasını,  afiş asılmasını engelleyen zorbalardan bahsediyorum. Molotoflarla canlarının istediği her kuruluşa, hatta marketlere saldıranlardan bahsediyorum. Gençliği cahilce büyütüp, toplumun başına bela etmek isteyenlerden bahsediyorum.

Bir de ıslaha çalışanlar var tabi. Hani dedim ya tarihte eşi az görülen türden, önce bunu açıklayayım. Malcolm X'in filminde can alıcı bir sahne var.  Bir Müslümanın polisler tarafından dövülmesi üzerine bir kadın: "Müslümanların bir şey yaptıkları yok, anca konuşuyorlar." diyor. Malcolm X bunu duyup adamlarını alarak karakolu basıyor, vs.

Bilirsiniz biz Müslümanlar çok iyi konuşuruz. Gösteriler düzenleyip bağırmakta da üstümüze yoktur. İş uygulamaya geldiğinde ise bizi ara ki bulasın. İşte bölgemizde bunu aşanlar var. Toplumun ıslahı için ellerinden geleni yaptılar. Sadece konuşmakla kalmadılar, tam anlamıyla ellerini taşın altına soktular. Tek tek anlatmayayım şimdi, sadece bu uğurda, böyle bir ortamda, partileşmeyi göze almaları bile ne kadar rahatlarını düşünmediklerinin kanıtıdır.

Fakat ne acıdır ki çoğunlukta olan İslami kesim, çalışan bu kesime destek vermeye hiç yanaşmıyor. Tüm olaylara dışarıdan bakan kardeşlerimiz, ya "sağduyu" deyip geçmekte ya da sessizliğe bürünüp, olaylar onları hiç ilgilendirmiyor gibi davranmaktalar.

Tarafsız birinin bile çok rahat zalim ile mazlumu birbirinden ayırabileceği bu tabloyu analiz etmekten kaçınan kardeşlerimizin, Müslümanın ferasetinden bu kadar uzak olması şahsen beni çok üzmekte. Ne diyeyim: Ya Rabbi bize hakkı hak olarak gösterip ona uymamızı sağla, batılı batıl olarak gösterip ondan uzak durmamızı sağla. Sen yardım etmezsen bizim yardımcımız yoktur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …