Ana içeriğe atla

Ales Kafayı Yakınca

(Bu paragraf giriştir, okunmasına gerek yok.)
Blog yazmak çok tatlı bir iş. Bir zamanlar sanal dünyada sesim olsun diye çıktığım yolda, yorumlardan etkilenerek açtığım blog çok işime yaradı. Bazen sesim oldu, bazen arkadaşım. Bazen de her şeyden öte çevrem.

(Bu paragrafta nereye vardığını bilmediğim, çok uzun ve saçma bir cümle var, en iyisi atlamak.)
Fakat son zamanlarda yazamaz oldum. Yazmak için kendimi zorlasam da her yazının baya zaman alması, yazmak için kendimi hazır hissetmek zorunda olmamın gerekmesi, sadece içimden geldiğinde yazmamın doğru olduğunu bilmem ve yazmak istediğimde beni meşgul eden başka bir şeyin olması yüzünden yazamıyorum. Bu şartların tamamının uygun olduğu zamanlar çok az oluyor maalesef.

(Bu paragrafta edebi kaygı taşıyan laflar var, muhtemelen saçma olmuştur.)
Blog yazanlar bilir. Blog dediğin namaz gibi, yemek gibi programla yazılmaz. Bloga yazılanlar, içten bir şeyler geldiğinde parmakların klavyeyi sevmesinin sonucudur. Parmakların, içten gelenleri klavyeye fısıldaması, klavyeninse bu sırrı tüm dünyayla paylaşmasıdır.

(Bu ve ondan sonraki paragraf benim ruhsal dünyamla ilgili, aynını yaşamadıysanız bana ne diyebilirsiniz.)
Aslında bu aralar yazmaya çok ihtiyacım var. Deliriyor muyum yoksa olgunlaşıyor muyum bilmiyorum ama çok düşünmek gibi bir gerçekle karşı karşıyayım. Kur'an okuduğumda ya da elime bir kitap aldığımda, kitabı öylece açık bırakıp uzaklara daldığım çok oluyor.

Düşünmem sorun değil. Gerçi bazen okumama engel oluyor ama asıl mesele, bir şey bilmeden düşüncelere dalmam. Durum böyle olunca düşünceler bir yere dayanmıyor. Derinlere doğru dalıyor, sonra karanlıklarda kayboluyorlar.

(Bu paragraf her şeyi açıklıyor, mutlaka okunmalı.)
Gecenin bu saatinde, yarın gireceğim alese çalışmış olmanın yorgunluğunun üstüne böyle bir yazıyı neden yazdım bilmiyorum. Eğer bir şekilde bu yazıya rast geldiyseniz ve büyük sabır gösterip okuduysanız, emin olun ki siz iyi bir okuyucusunuz. Başarı size göz kırpıyor. Sakın vazgeçmeyin! (Okumaktan yani...)

Yorumlar

 1. Vazgecmem yusuf kardes:) başarılar dilerim. Allah muvaffak etsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, cumlemizi :)

   Sil
  2. Katılıyorum kardeş ;) yolun açık olsun her daim.

   Sil
  3. Cümlemizin inşallah.

   Sil
 2. Yazmak istediğinde zihninde birleşmiyor kelimeler. Çok meşgul oluyorsun, tam da o zaman geliyor ardı ardına yazmak istediklerin. Ben genelde yoldayken aklıma geliyor. Yanımdan kağıt kalemi ayırmamalıyım sanırım hocam :) Alesden de iyi bir sonuç almışsındır inşallah Yusuf hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sesini kaydet hocam, sonra dinler yazarsın. Daha güzel çözüm bence. :)

   Ales iyi geçti ama almam gereken puanı alamadım maalesef.

   Sil
  2. :)) evet ben çok iyi bir okuyucuyum dedim ama sen inanma Yusuf kardeşim.Allaah'a emanet olun

   Sil
  3. İnanırım, neden inanmayayım :) Siz de Allah'a emanet olun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …