Ana içeriğe atla

Şeftali

Meyvelere bakınca kendi kendime şu soruyu sormadan edemiyorum: Acaba meyveler bizim için mi yoksa kendileri için mi varlar? Tabi ki buna en klasik cevap, bizim için var olmaları. Peki ya çekirdekleri? Üzümü ele alalım, almışken yiyelim, yemişken harika tadını hissedelim; ama o da ne? Çekirdekler her şeyi mahvediyor.

Şeftali mesela. Harika bir şey. Bilirsiniz kavunların en güzeline "şeftali gibi maşallah" derler. Demek ki şeftali o derece güzel. Ama o kadar kocaman çekirdeği var ki (çıkarmaya çalışınca elimi kestim) insan ister istemez şüpheleniyor. Ya şeftali, biz yiyelim diye değil de kendisi için yaşıyorsa?

Şeftalinin nasıl bir hayatı var? Çekirdekten ağaç, ağaçtan meyve. Sonra ya bir canlı onu yer ya da çürüyüp gider. Şimdi bu şeftali yaşamış mı oluyor?

Şimdi biri kalkıp dese ki insan da kısa süre yaşıyor. Doğuyor, büyüyor, ölüyor. O zaman ben de derim ki insan yaşıyor, şeftali yaşıyor mu? İnsan konuşuyor, düşünüyor, küreyi ısındırıyor, mevsimleri değiştirttiriyor, seviyor, ölüyor, öldürüyor vesaire, vesaire, vesaire...

Şeftali ne yapıyor? Konuşuyor mu? Düşünüyor mu? Aşık olabiliyor mu? Hadi diyelim oldu, bir bilene sorduğunda, o bilen ona "seviyorsan git konuş bence" dese ne yapacak? Diyelim ki evlendi, eşine sarılabiliyor mu? Ya da platonik aşık oldu, kimselere sezdirmeden sevdiğine uzun uzun bakabiliyor mu?

Meseleye hiç ağaç yönünden bakmıyorum, çünkü çok saçma. Şeftali kendisi için yaşıyor, yeni ağaçlar olsun diye meyve veriyor falan demeyin; gülerim. Madem ağaç evlat yetiştiriyor, niye o kadar tatlı ve sulu yetiştiriyor?

Sosyal bir mesajla yazıma son veriyorum. Allah çevrede bizim eksik kalmayacağımız şekilde her türlü tadı yeşertecek kadar cömert. İşte biz insanlar cimriyiz ki birbirimizden bu güzellikleri esirgiyoruz. Birkaç kişi yiyor, öbürleri ya besliyor, ya bakıyor. Sonra da diyoruz ki; "yaşıyoruz"

Yorumlar

  1. Şeftali de diğer tüm yaratılmışlar gibi bir yaratık. Hikmetinden sual olunmaz. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.