Şeftali

Meyvelere bakınca kendi kendime şu soruyu sormadan edemiyorum: Acaba meyveler bizim için mi yoksa kendileri için mi varlar? Tabi ki buna en klasik cevap, bizim için var olmaları. Peki ya çekirdekleri? Üzümü ele alalım, almışken yiyelim, yemişken harika tadını hissedelim; ama o da ne? Çekirdekler her şeyi mahvediyor.

Şeftali mesela. Harika bir şey. Bilirsiniz kavunların en güzeline "şeftali gibi maşallah" derler. Demek ki şeftali o derece güzel. Ama o kadar kocaman çekirdeği var ki (çıkarmaya çalışınca elimi kestim) insan ister istemez şüpheleniyor. Ya şeftali, biz yiyelim diye değil de kendisi için yaşıyorsa?

Şeftalinin nasıl bir hayatı var? Çekirdekten ağaç, ağaçtan meyve. Sonra ya bir canlı onu yer ya da çürüyüp gider. Şimdi bu şeftali yaşamış mı oluyor?

Şimdi biri kalkıp dese ki insan da kısa süre yaşıyor. Doğuyor, büyüyor, ölüyor. O zaman ben de derim ki insan yaşıyor, şeftali yaşıyor mu? İnsan konuşuyor, düşünüyor, küreyi ısındırıyor, mevsimleri değiştirttiriyor, seviyor, ölüyor, öldürüyor vesaire, vesaire, vesaire...

Şeftali ne yapıyor? Konuşuyor mu? Düşünüyor mu? Aşık olabiliyor mu? Hadi diyelim oldu, bir bilene sorduğunda, o bilen ona "seviyorsan git konuş bence" dese ne yapacak? Diyelim ki evlendi, eşine sarılabiliyor mu? Ya da platonik aşık oldu, kimselere sezdirmeden sevdiğine uzun uzun bakabiliyor mu?

Meseleye hiç ağaç yönünden bakmıyorum, çünkü çok saçma. Şeftali kendisi için yaşıyor, yeni ağaçlar olsun diye meyve veriyor falan demeyin; gülerim. Madem ağaç evlat yetiştiriyor, niye o kadar tatlı ve sulu yetiştiriyor?

Sosyal bir mesajla yazıma son veriyorum. Allah çevrede bizim eksik kalmayacağımız şekilde her türlü tadı yeşertecek kadar cömert. İşte biz insanlar cimriyiz ki birbirimizden bu güzellikleri esirgiyoruz. Birkaç kişi yiyor, öbürleri ya besliyor, ya bakıyor. Sonra da diyoruz ki; "yaşıyoruz"

Yorumlar

  1. Şeftali de diğer tüm yaratılmışlar gibi bir yaratık. Hikmetinden sual olunmaz. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)