Ne Kadar İşkence O Kadar Sevap

Hem ağlayarak namaz kılan, hem de saz çalan şeker mi şeker bir hocamız vardı. Günlerden bir gün, onun dersinde bir arkadaşımız, namazları üç vakitte toplamayı eleştirdi. Hocamız da "neden olmasın" tarzında bir şeyler söyledi. Arkadaşımız buna karşılık "ama bazıları da çok kolaylaştırıyor" demesin mi? Yılların profesörünün buna cevabı enfesti: "İyi ya işte!"

Hep deriz İslam kolaylık dinidir diye. Hadis söyleriz "kolaylaştırınız zorlaştırmayınız; sevdiriniz nefret ettirmeyiniz"  diye. Fakat nedense hep de zorlaştırırız; nefret ettirmeye çalışırız. Sanki İslam'a düşmanmışız da insanları ondan nasıl uzaklaştırmanın derdindeymişiz gibi.

Kolaylaştıracağım diye İslam'ın temellerinden taviz verenleri kâle almadığımı belirteyim. Benim lafım orucu zorlaştırmaya çalışanlara. Zaten on yedi saat oruç tutmak fazlasıyla zorken, bir de bunu çekilmez yapanlara.

Eskiden beri vardı; "orucu uykuya tutturmak" deyimi ama yaza gelmediğinde dokuz-on saatlik günler, yatılamayacak kısa olduğundan, çok kullanılmıyordu bu deyim. Oruç en uzun günlere gelince bu deyimin popülaritesi de arttı. Herkesin ağzında sakız olup dolaşmaya başladı. Sanki oruçluyken uyumak günahmış gibi tekrarlandı da tekrarlandı.

Bunun da ötesinde, ben bizzat televizyona çıkan alimlerden "ne kadar çok eziyet, o kadar sevap" sözünü de duydum. Sanki "kolaylaştırınız" hadisini hiç duymamış, ya da ne bileyim Kur'an'dan haberleri yokmuş gibi zorluğu meziyet saymalarına şahit oldum.

Ne kadar işkence o kadar sevap, İslam'ın değil mazoşizmin mantığıdır. Eğer daha çok sevap almak için camiye uzak olup daha çok yürümek doğru olsa, Hz. Peygamber evinin camiye yapışık yapmazdı.

İbadetleri zorlaştırmak, insana bir yarar sağlamaz. Aksine onlardan uzaklaşmaya, onları yapmaktan çekinmeye yol açar. Ramazanda uyuyan, rahat olan bir insan, tekrar tekrar oruç tutmaktan korkmaz, güneşte dolaşıp kuruyan, uykusu geldiği halde uyumayı günah sayan bir insan, on bir ayı Ramazan'a yeğleyebilir.

Bunlardan başka bir de sağlığı korumak, Müslüman için son derece önemlidir. Bu kadar doktor "evinizden çıkmayın" derken, "daha çok eziyet; daha çok sevap" diyen şarlatanları dinlemek, akıl karı olmasa gerek.

Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim yazı için ayrıca sitemi ziyaret etmeyi unutmayın
    http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)