Ana içeriğe atla

Ne Kadar İşkence O Kadar Sevap

Hem ağlayarak namaz kılan, hem de saz çalan şeker mi şeker bir hocamız vardı. Günlerden bir gün, onun dersinde bir arkadaşımız, namazları üç vakitte toplamayı eleştirdi. Hocamız da "neden olmasın" tarzında bir şeyler söyledi. Arkadaşımız buna karşılık "ama bazıları da çok kolaylaştırıyor" demesin mi? Yılların profesörünün buna cevabı enfesti: "İyi ya işte!"

Hep deriz İslam kolaylık dinidir diye. Hadis söyleriz "kolaylaştırınız zorlaştırmayınız; sevdiriniz nefret ettirmeyiniz"  diye. Fakat nedense hep de zorlaştırırız; nefret ettirmeye çalışırız. Sanki İslam'a düşmanmışız da insanları ondan nasıl uzaklaştırmanın derdindeymişiz gibi.

Kolaylaştıracağım diye İslam'ın temellerinden taviz verenleri kâle almadığımı belirteyim. Benim lafım orucu zorlaştırmaya çalışanlara. Zaten on yedi saat oruç tutmak fazlasıyla zorken, bir de bunu çekilmez yapanlara.

Eskiden beri vardı; "orucu uykuya tutturmak" deyimi ama yaza gelmediğinde dokuz-on saatlik günler, yatılamayacak kısa olduğundan, çok kullanılmıyordu bu deyim. Oruç en uzun günlere gelince bu deyimin popülaritesi de arttı. Herkesin ağzında sakız olup dolaşmaya başladı. Sanki oruçluyken uyumak günahmış gibi tekrarlandı da tekrarlandı.

Bunun da ötesinde, ben bizzat televizyona çıkan alimlerden "ne kadar çok eziyet, o kadar sevap" sözünü de duydum. Sanki "kolaylaştırınız" hadisini hiç duymamış, ya da ne bileyim Kur'an'dan haberleri yokmuş gibi zorluğu meziyet saymalarına şahit oldum.

Ne kadar işkence o kadar sevap, İslam'ın değil mazoşizmin mantığıdır. Eğer daha çok sevap almak için camiye uzak olup daha çok yürümek doğru olsa, Hz. Peygamber evinin camiye yapışık yapmazdı.

İbadetleri zorlaştırmak, insana bir yarar sağlamaz. Aksine onlardan uzaklaşmaya, onları yapmaktan çekinmeye yol açar. Ramazanda uyuyan, rahat olan bir insan, tekrar tekrar oruç tutmaktan korkmaz, güneşte dolaşıp kuruyan, uykusu geldiği halde uyumayı günah sayan bir insan, on bir ayı Ramazan'a yeğleyebilir.

Bunlardan başka bir de sağlığı korumak, Müslüman için son derece önemlidir. Bu kadar doktor "evinizden çıkmayın" derken, "daha çok eziyet; daha çok sevap" diyen şarlatanları dinlemek, akıl karı olmasa gerek.

Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim yazı için ayrıca sitemi ziyaret etmeyi unutmayın
    http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.