Ana içeriğe atla

Ne Olacak Linux'un Hali

Linux'tan yana umutlarım tükenmeye başlıyor. "Param olsa da Apple'den bir bilgisayar alıp kurtulsam" dediğim günlerin yanısıra, artık "acaba Windows mu kullansam" dediğim zamanlar oluyor. Yok yani mersedesten torosa inecek halim yok da, işte bazen aklıma gelmiyor da değil.

Linux'u tanımaya başladığım zaman, "dünyaya yanlışlıkla düşmüş cennet nimetlerinden biri de bu" demiştim. Çok sevdim Linux'u. Pek anlamadığım halde forumlarda, orada burada takılıp, hem öğrenmeye hem de yardımcı olmaya çalıştım. Daha sonra okul ve diğer meşgaleler yüzünden uzak kaldım, kullanmakla yetindim.

Linux kullanmaya başladığım altı yıl boyunca, elbette her daim gelişen, yenilenen bir yazılımı sevdim. Birçok dağıtım altı ayda bir yenilenirken, diğerlerinin de yılda bir yeni bir sürüm çıkardığına şahit oldum. Tabi bunun yanında Arch gibi her an yeni olanı da baya kullandım.

Sanırım son iki yıldır Mint kullanıyorum. Açıkçası artık bu sorunsuz, ve hemen hemen bana hiçbir şey bırakmayan dağıtımı kullanmaktan bıktım. Distrowatch'ta dağıtım bakınırken, aslında bana uyabilecek tek dağıtımın, kurmaktan ödümün koptuğu Arch olduğunu gördüm. Fakat kurmadım. Çünkü ne kadar Arch kullandıysam bir şeyleri hep tamamlayamadım.

Başka bir dağıtım denemek istedim ama hemen hemen her birinin bazı sorunları olduğunu bildiğimden buna yeltenmedim. Üzüldüm. Aslında baya üzüldüm. Bu kadar emekçi insanın, güçlerini yanlış kullanmalarına üzüldüm. Güçler birleştiğinde, Linux'un diğerlerini yerin dibine gömeceğini bildiğimden, güçlerin dağılmasına çok üzüldüm.

Eğer biri bu yazıyı okuyup da "arkadaş sen ne demek istiyorsun" derse, şunu diyorum: Sırtımızı tamamen Linux'a dayayamıyoruz. Oyundan, devlet desteğinden, açılmayan sitelerden geçtim; bizim daha doğru düzgün çalışan bir ofis programımız yok.

Tezimi neyle yazacağım ben?

Yorumlar

 1. Ben de 3-5 haftalık Linux kullanıcısıyım. Az bir süre Ubuntu denedikten sonra Elementary OS' a geçtim ve şimdi onu kullanıyorum. Ama dediğiniz gibi eksiklikleri var. Belki profesyonel kullanıcı olsam eksiklik hissetmeyeceğim ama dediğiniz gibi hep bir şeyler eksik. Ama olsun artık 30 saniyede açılan 4 saniyede kapanan bir bilgisayarım var. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Linux'un artıları saymakla bitmez de işte insan bu kadar süre sonra mükemmeliyet bekliyor. Yapılabilecekken sırf ayrılıktan yapılmaması beni rahatsız ediyor. Derdim bu yani.

   Hayırlı olsun bu arada. Eğer öğrenmek, ilerlemek istiyorsan ileride Arch'ı mutlaka denemelisin. Eğer sorunsuz bir dağıtım istiyorsan ve hali hazırda kullandığınla başın belaya girerse Mint işine yarar. Ubuntu gibi değil. :)

   Sil
  2. Teşekkürler Mint'i herkes tavsiye ediyor. İlla ki deneyeceğim :D

   Sil
 2. Ah be abi zamanında nelerle uğraştım sayende ama hepsi çok güzel deneyimlerdi. En çok da korkudan olsa gerek Arch kurmadığıma yanarım zamanında (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)

   (Geç yayınladığım için kusura bakma, çok yoğunum bu aralar.)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.