Ana içeriğe atla

Tolga Çevik Neden Kaybediyor

Tolga Çevik son olarak "Patron Mutlu Son İstiyor" adlı filmi çekti. Film hakkında eleştiri yapmayı becerebilseydim, filmin senaryosunun aşırı klasik olduğunu söylerdim. O kadar klasik ki insan bir dakika sonrasını bile merak etmiyor. Filmin en can alıcı noktası olan kızın nikah masasına oturma sahnesi bile, ben inanmıyorum, tek bir seyirciyi üzmemiştir. Herkes bilmiştir ki bir şekilde kız kalkıp baş role bir şekilde kavuşacaktır.

Tolga Çevik Türkiye'nin en iyi komedyenlerinden biridir. Yaptığı programlardaki başarı bir yana, oyunculuğu da gayet üst seviyededir. Fakat ne hikmetse yaptığı ikinci film de alt seviye bir film olmaktan kurtulamamıştır.

Tolga Çevik neden kaybediyor? Ondan daha iyi olmayanlar neden onun 5-6 katı izleniyor? Bence bunun en önemli nedeni yaratıcılıktan uzak olması; klasik senaryolarla, tiplemelerle seyircinin karşısına çıkması.

Diğer komedyenlere ve onların başarısına bakarsak ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilir: Çok tutan filmlerde, ya seyirciyi çekecek yeni bir tip oluşturulmuş, seyirci daha önce gülmediği, gülmeye fırsat bulamadığı şeylere gülmüştür. Örneğin Recep İvedik. Ya da çok sağlam senaryolarla seyirciye gidilmiştir. Buna örnek de Cem Yılmaz.

Tolga Çevik nasıl bir tiple çıkıyor? Belki de en iyi canlandırdığı ezik rolüyle. Fakat bu o kadar sıradan bir rol ki, yıllardır izleyip duruyoruz. Baş rol eziktir. Her şeyi yüzüne gözüne bulaştırır. Sonunda o kazanır. Kimse kızmasın da çocuk bile bunu yazabilir.

Bence Tolga Çevik bu saatten sonra farklı bir tiple seyircisinin karşısına çıkamaz. Bana kalırsa yapması gereken şey, risk alıp farklı bir senaryoyla yeni bir film yapmasıdır. Ha, seyircim bana yeter, ben memnunum diyorsa, o başka.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.