Ana içeriğe atla

Zarrab'ın Yatı

Haber sitelerine bakınca Reza Zerrab'ın yatı gözüme çarptı. Aklıma şu soru takıldı: Bu kadar yoğun gündem içinde bir yatın Bozburun'a gelmesi neden haber oluyordu?

Kendimce şöyle bir çıkarımda bulundum: Eğer bu yat haber oluyorsa sahibinden ötürüdür. Eğer sahibi haber oluyorsa bu geçmişinden ötürüdür. Eğer geçmişi haber oluyorsa bu, geçmişindeki bir sorundan ötürüdür. Eğer o sorun çözülmemiş gibi görünüyorsa bu, sorunu çözdüğünü sanandan ötürüdür.

Yani kimse adalete güvenmiyor. Eğer insanlar adalete güvense, medyamız bunu haber yapmaya cesaret edemezdi. Adam yakalandı, suçsuz bulundu, bırakıldı denirdi, geçilirdi. Eğer geçilmiyorsa, demek ki adamın suçsuz olduğuna kimse inanmıyor.

Peki gerçekten ülkemizde adalet güvenilemeyecek bir şey mi? Galiba öyle. En azından gözlemlediğim kadarıyla kararların, açıkçası bazı kararların, siyasi verildiğine şahit oluyorum. Güç sahipleri ne yapmış olurlarsa olsunlar çıkmanın bir yolunu bulurken zavallılar içerilerde çürüyor. Devletle anlaşma yapmış, yakıp yıkan örgütlerin elemanları çıkarken, sadece ders verdiği için yakalananlar, vaveyla koparmadıkları için Allah'ın rahmetini bekliyor.

Eğer insanlara mikrofon uzatıp "adaletimize güveniyor musunuz" derseniz, belki yarıdan çoğu evet der. Fakat aynı kişilere "Zerrab suçsuz mu" diye sorarsanız, muhtemelen yarıdan çoğu hayır der. Demem o ki teoride adalet güvenilir gelebilir ama pratikte hiç de öyle değildir insanların gözünde.

Reza Zerrab'la hiçbir derdim yok. Suçlu olduğuna da inanmıyorum. Sadece biraz da medyanın yönlendirmesiyle suçsuz olduğuna inanılmıyor diyorum. İnanılmıyor ki bu kadar rahat haber yapılıyor diyorum.

Amaaan, benimki de laf mı! Hakime "kışt" desen, bir şekilde içeride olabileceğin bir adalet sisteminin adil olup olmamasından bahsediyorum. Hakim ve savcıların kibrindeki adaletin adalet olabileceğini sanıyorum. Sonra da kalkmış burada kafa ütülüyorum. Pardon!

Yorumlar

 1. taşi delen suyun küvveti değil damlaların sürekliliğidir.yine döktürmüşsünüz kardeşim maşallah.
  Allah'a emanet olun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estğ. siz de Allah'a emanet olun. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.