İstanbul'da Otobüse Binmek

Çevremde daha önce İstanbul'da yaşamış birçok kişi vardı. Yani İstanbul hakkında çok şey duymuştum. Kendim gelip tecrübe edince, herkesin sadece kendi gözünden anlattığını anladım. Çünkü benim gözümden görünün kısım, biraz daha farklıydı. 

Beni en çok şaşırtan, sabahın köründe durakların dolu olması ve hiç kimsenin yüzünde uykulu bir halin görünmemesiydi. Otobüste herkesin önüne bakması, kimsenin kimseyle muhatap olmamak için özel bir çaba harcamasıydı. 

İlk birkaç günün şokunu atlatınca, ben böyle olmayacağım demiştim. Otobüse binince şoföre selam verecek ve herkesin yüzüne gülümseyecektim. Kimseyle muhatap olmamak için kendimi kasmayacak, rahat olacaktım. Bir şeyleri değiştiremeyeceğimi biliyordum ama en azından içim rahat olacaktı. 

İşin rahat olma kısmı kolaydı. Zaten öyleydim ve isteseydim de kendimi değiştiremezdim. Fakat mesele şoförlere selam vermeye gelince bu o kadar da kolay olmayacaktı. 

Uzun uzun gözlemlerim sonucunda gördüm ki şoförler çok sinirli oluyorlar. Bırakın konuşmaya, yanlarında durmaya bile gelinmiyordu. Yolculardan o kadar rahatsızlardı ki bazıları otobüsün ön kapısının önünde kimse durmasın diye oraya bariyer yapıyorlardı. Bir küçük sorun olunca o kadar kolay çileden çıkıyorlardı ki, birbirileriyle kavga etmesinler diye arkada dua ediyordum. 

Böyle böyle devam ederken bugün başıma gelen içimdeki insan sevgisine balta vurdu. Yolda canım sıkılmasın diye şeker almaya vakit var mı diye şoföre "kaç dakikaya çıkıyoruz" diye sordum. Ahmet Özhan'a çok benzeyen şoförümüz, "orada yazıyor, gelip şoföre sormayın. Gelen giden kaç dakika var diye soruyor. İki durak gideceksiniz diye en erken giden otobüsü arıyorsunuz. Gidin yolda durun, ilk çıkana binin." falan diye beni azarladı. 

Neye uğradığımı şaşırdım. "Ama abi ben 34 durak gideceğim. Neredeyse bir saat otobüsünde duracağım. Bir şeker ya, bir şeker almaya hakkım yok mu" diyecektim ki... diyemedim. Sadece güldüm. Ama şekerimi aldım. (Onu da pahalıya verdi büfe ama olsun.)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)