Binali Abi ve Obama

Ulaştırmada bir eşi daha olmayan ama teknolojiden anlamadığı her halinden belli olan Binali abinin bir konuşmasına şahit olmuştum. "Bu teknolojik işleri çok kurcalamamak lazım" diyordu. Bunun üstüne onu ve Obama'yı karşılaştıran bir video hazırlanmıştı. Binali abi kurcalamayın derken Obama aksine, kurcalayın diyordu. "İnternetten uygulama indirmeyin demiyorum, indirin ama bir tane de siz yapın" diyordu.

Adamlar hiç durmuyor, hep yapıyorlar zaten. Bugün ellerimizden düşürmediğimiz aletleri onlar yaptı, sürekli açık tuttuğumuz web siteleri onlar yaptı. Buna rağmen hala "yapın, üretin" diyorlar. Çünkü büyük düşünüyorlar.

Biz ne yapıyoruz? Sadece kullanıyoruz. Kötü mü kullanıyoruz, hayır bu işte baya iyiyiz. Adamların satmak için bin bir yolla kilitlediği programlarını bedava kullanmakta üstümüze yok. Ne yapar ederiz, o programı çalmanın bir yolunu buluruz.

Lise yıllarımda tarih hocamız "Rönesans neden İtalya'dan çıktı" diye sormuştu. "Çünkü toktular" dedim. Aç ayı oynamazdı çünkü. Peki bugün neden oynamıyoruz? Hala aç mıyız? Hiç sanmıyorum. Evet çok zor zamanlar geçirdik ama baya bir zamandır ekonomik olarak baya iyi durumdayız.

Peki bu durgunluk neden? Bence kendine inanmamaktan. Orijinal olmaya çalışmamaktan. Öyle sanıyorum ki toplumlarda yönelimler birbirini takip üzere gidiyor. Bir toplumda bir kere bir şeyler adet olmuşsa baya bir zaman o adet üzere devam ediyor. Sanırım biz de taklidi adet edindiğimizden üretemiyor, orijinal olamıyoruz.

Bence boş tartışmaları (Twitter'da tartışılan hemen hemen her şeyi) bir kenara bırakıp, üretmeye yönelmeliyiz. Kendimizi ıspatlamak, dünyaya öncülük etmek ve bizim bir eksiğimiz yok diyebilmek adına ortaya bir şeyler koymalıyız.

İnanırsak olur bence.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)