Ana içeriğe atla

Suda Yüzen Bisiklet

Bir grup üniversite öğrencisi, evet yanlış duymadınız üniversite öğrencileri, bitirme ödevi olarak suda yüzen bisiklet yapmışlar. Bisikletin iki tarafına damacana bağlamışlar, sonra suya indirip pedal çevirmişler. Kendilerinin proje diye adlandırdıkları bu çocuk oyununu da tutup medyaya tanıtmışlar.

Tecrübe, öğrenmede çok önemli bir konumda. Öğrendiğimiz birçok şeyi (belki de her şeyi) tecrübe ederek öğreniyoruz. Yaş ilerledikçe daha çok şey deniyoruz, böylece daha çok şey öğreniyoruz. Fakat kısacık hayatımız çabuk sona erdiğinden, öğrendiklerimizle kalıyoruz.

İnsanın ilerleme kaydetmesi için, kendisinden öncekilerin tecrübe ettiklerini, tekrarlamaması lazım. Zaten durum böyle değil. Eğer herkes baştan her şeyi tecrübe etseydi muhtemelen şimdi hala avcı-toplayıcı toplum olarak yaşardık. Yapmamız gereken, kendimizden öncekilerin getirdiği noktadan bayrağı devralıp, sonrakiler için götürebildiğimiz en uzak noktaya ulaştırabilmektir. Ancak böyle başarılı olabiliriz.

Bizim üniversite öğrencileri ise noktadan, virgülden habersiz, Survivor'da denge tahtasından düşenin en baştan başlaması gibi, en baştan başlamayı tercih etmişler. Daha önce yapılmış çok çok daha güzel örneklere katkıda bulunmak yerine,  çok daha ilkelini yaparak, bilimden ne kadar habersiz olduklarını dünyaya ilan etmişler.

Bu arkadaşların proje dedikleri şeyin, yüzen bisiklet alanında bir değerinin olması imkansız. Eğer bu öğrenci arkadaşlar çıkıp da "biz suyun kaldırma kuvvetini bulduk" deselerdi, bence çok daha mantıklı olurdu. Çünkü buradan bakınca görülen şeyin tek değeri suyun üzerinde durması.

Bu şekilde bir yere varılmaz. Ben bir şeyler üreteyim de ne olursa olsun demek, küçülen dünyada alay konusu olmaktan öteye geçemez. Jet ski diye bir aracın, her yerde bulunabildiği bir dünyada, bisiklete damacana bağlayıp buna proje demek, ilk okuldan beri hiçbir şey öğrenilmediğinin göstergesidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.