Ana içeriğe atla

General Mobile 4G

Tam adı General Mobile Android One 4G olan bu telefonu duyunca çok sevinmiştim. General Mobile Discovery'i yaklaşık iki yıl kullandım ve çok memnundum. Bu telefon ondan iyi görünüyordu ve üstelik arkasında Google vardı. Böyle bir telefon, böyle bir fiyata kaçmazdı.

Aldım tabi, bir buçuk aydır kullanıyorum ve memnum değilim.

Telefon güzel görünüyor, hızlı, ekranı net ama dokunmatik çok fena. Hassasiyeti o kadar kötü ki kesinlikle rahat yazamıyorum.

Kamera için 13 mega piksel yazmışlar ama "sadece yüksek ışıkta çeker" notunu eklemeyi unutmuşlar. Çünkü ışık çok iyi olmadı mı ilk çıkan telefonlardan bile beter çekiyor. Açıkçası almadan önce bunu kullanıcı yorumlarından okumuştum ama abarttıklarını sanıp yine de almıştım. Fakat şimdi anlıyorum ki hiç de öyle abartılan bir durum yok ve bu çok önemli bir sorun. Yani nasıl diyeyim; resmen çekemiyor.

Telefon yaklaşık bir ay Youtube sorunu çıkardı. Her seferinde hata veriyordu. Neyse ki geçenlerde bir güncelleme yayınlandı ve sorun çözüldü. Fakat bir de bluetooth sorunu var: Başka bir telefona bir şey göndermek istedim, tekrar tekrar aratmama rağmen "etrafta cihaz yok" dedi.

Ben Google hayranıyım, bu tür şeyleri takmam ama telefonda çok fazla Google uygulaması var ve hiçbirini kaldıramıyorsunuz. Hadi neyse bir köşede dursunlar diyeceğim de iki günde bir tamamının güncelleme alması insanı çileden çıkarıyor.

Telefonun ahize sesi çok yüksek ve sanki kısılmıyor. Yani kıssam da sessiz bir ortamda yanımdakiler karşıdan gelen sesi duyuyorlar. Buna karşın karşıya giden ses kısık. Birçok kişi "sesin gelmiyor, çok az geliyor" diyor bana konuşmalarda.

General Mobile yılların şirketi. Bugüne kadar hep beğenilmeyen telefonlar üretti. General Mobile Discovery ile büyük bir çıkış yakaladı ve ben dahil birçok kişiye kendini sevdirdi ama anlaşılan bu baya kısa sürdü.

Yorumlar

  1. Ayrıca sensör de sorunlu. Telefonla konuşurken kulağım hep bir şeylere basmış oluyor; çok fazla basmış olabiliyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.