Ana içeriğe atla

Kart43 Neden Değiştiriliyor

Geçenlerde otobüs kartıma para yüklemeye gittiğimde bakkal arkadaş "artık sizin kartlara yükleme yapamıyoruz, kartlarınız değişecek" dedi. Şaşırdım. Belediyenin yükleme noktasına gittim, onlar da yükleyemedi, sadece belli birkaç yer yükleyebiliyor dediler. Uzatmayayım, sonuçta bir şekilde yüklüyoruz; çünkü bizim kartlar sadece otobüs kartı değil, aynı zamanda turnikeler ve yemek için de kullanılıyor. Lazım yani. 

Günler böyle geçerken, bu olayın sebebini de düşünüyordum. Konuyu arkadaşlara açınca klasik bir tepki aldım: "Bu nedir ya, saçma sapan işler, nereden baksan 30-40 bin kart, boşa masraf" tarzında sözler işittim. Ne yalan söyleyeyim, ben de biraz öyle düşündüm.

Geçenlerde durakta beklerken birkaç gencin de aynı serzenişlerde bulunduğuna şahit oldum. Onlar da milli servetimizin böyle şeylerle yok olduğundan falan bahsediyorlardı. Şaka yapıyorum tabi, gençler ne bilsin milli serveti, anca sızlanırız biz, bilip bilmeden...

Bilmediğimiz halde birçok konu hakkında fikir yürütmeyi, şikayetlenmeyi, serzenişte bulunmayı çok seviyoruz. Boş boş konuşurken durduk yere böyle bir işe girişilmeyeceğini de hiç düşünmüyoruz. 

Koca Dumlupınar Üniversitesi, 40 bin civarında olduğunu tahmin ettiğim öğrencisinin ve personellerinin kartlarını, durduk yere neden değiştirsin? Acaba bunu, biz konuşalım diye mi yapıyorlar? 

Ben daha önce bu kartlarda bir sorun olduğunu ya da ihale sistemi gereği arada şirket değişikliğine gidilmiş olabileceğini düşünmüştüm. Meğerse işin aslı "Aktif43" denen şirketin Kütahya'yı terk etmesiymiş. Böylece onların kurduğu sistem yerine yeni bir sistem kurulması gerekiyormuş. Bu da doğal olarak özelleştirilmiş kartların değiştirilmesini gerektiriyormuş. En komiği de Laleli'deki Bakkal Efendi bunu en başından biliyormuş, sorsam söylerdi yani.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.