Ana içeriğe atla

Para İçin Okumak

Para insanı mutlu etmez. Çok paradan bahsetmiyorum, sadece geçinecek kadar kazanılan para da mutlu etmiyor. Sırf para kazanmak için okuduğumuz okullar, girdiğimiz işler, bize bir ömür boyu köle hissettirmekten fazla pek bir işe yaramıyor.

Gençlerimiz sevdikleri alanlara yoğunlaşmak yerine, para kazanabilecekleri garanti işler arıyorlar. Bu işlerin onları mutsuz edeceğini görmek istemiyorlar. Halbuki herhangi bir kamu kurumuna, özel şirkete gitseler; işlerinden nefret eden insanların çok fazla olduğunu görecekler. O insanların da sırf iş sahibi olmak için o işe girdiklerini ama çalıştıkları her gün için kaderlerine lanet okuduklarını ve sevdikleri işlerin hayaliyle yandıklarını onlardan dinleyebilecekler.

"Dövüş Kulübü"nde bir sahne vardı: Baş roldeki kişi bir markete giriyor, market sahibini arkaya götürüp kafasına silah dayıyor ve ona "hayalin bu muydu" diye soruyor. O an adamın hayalinin okumak olduğu ama geçim korkusuyla bu işe girdiği ortaya çıkıyor. Filmin baş rolü,  adama ya seni vuracağım ya da yarın gidip okumak istediğin bölüme kaydolup okuyacaksın diyor.

Bu açıdan bakınca, kısacık hayatın, sevilmeyecek bir işte bir dakika bile çalışmaya değmediği görülüyor. Fakat gelecek korkusu öyle bir şey ki tüm güzel duyguları, hayalleri bastırıp insanı robota dönüştürebiliyor.

Birkaç gün sonra ÖYP alımları olacak. Oraya birçok kişi başvuracak ve her başvuruda olduğu gibi bunda da sırf para kazanmak için iş sahibi olmak isteyenler olacak. Bu insanlar, kendilerine ne kadar anlatılsa da üniversitelerin para kazanma yeri olmadığını anlamayacak. Öyle veya böyle hoca olup yüzlerce insanın geleceği oynayacaklarını idrak edemeyecek ve maalesef kazanacaklar.

Madem onlar anlamıyor, o zaman ben buradan okuma, okutma aşkıyla yananlara sesleneyim: Lütfen hakkınız olanı alın. Tembellik etmeyin, eğitim ile paranın birbiriyle ilişkilendirilemeyeceğini bilenler olarak para peşinde koşanlara fırsat vermeyin. Gençlerimizin geleceğinin para uğruna karartılmasına göz yummayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.