Para İçin Okumak

Para insanı mutlu etmez. Çok paradan bahsetmiyorum, sadece geçinecek kadar kazanılan para da mutlu etmiyor. Sırf para kazanmak için okuduğumuz okullar, girdiğimiz işler, bize bir ömür boyu köle hissettirmekten fazla pek bir işe yaramıyor.

Gençlerimiz sevdikleri alanlara yoğunlaşmak yerine, para kazanabilecekleri garanti işler arıyorlar. Bu işlerin onları mutsuz edeceğini görmek istemiyorlar. Halbuki herhangi bir kamu kurumuna, özel şirkete gitseler; işlerinden nefret eden insanların çok fazla olduğunu görecekler. O insanların da sırf iş sahibi olmak için o işe girdiklerini ama çalıştıkları her gün için kaderlerine lanet okuduklarını ve sevdikleri işlerin hayaliyle yandıklarını onlardan dinleyebilecekler.

"Dövüş Kulübü"nde bir sahne vardı: Baş roldeki kişi bir markete giriyor, market sahibini arkaya götürüp kafasına silah dayıyor ve ona "hayalin bu muydu" diye soruyor. O an adamın hayalinin okumak olduğu ama geçim korkusuyla bu işe girdiği ortaya çıkıyor. Filmin baş rolü,  adama ya seni vuracağım ya da yarın gidip okumak istediğin bölüme kaydolup okuyacaksın diyor.

Bu açıdan bakınca, kısacık hayatın, sevilmeyecek bir işte bir dakika bile çalışmaya değmediği görülüyor. Fakat gelecek korkusu öyle bir şey ki tüm güzel duyguları, hayalleri bastırıp insanı robota dönüştürebiliyor.

Birkaç gün sonra ÖYP alımları olacak. Oraya birçok kişi başvuracak ve her başvuruda olduğu gibi bunda da sırf para kazanmak için iş sahibi olmak isteyenler olacak. Bu insanlar, kendilerine ne kadar anlatılsa da üniversitelerin para kazanma yeri olmadığını anlamayacak. Öyle veya böyle hoca olup yüzlerce insanın geleceği oynayacaklarını idrak edemeyecek ve maalesef kazanacaklar.

Madem onlar anlamıyor, o zaman ben buradan okuma, okutma aşkıyla yananlara sesleneyim: Lütfen hakkınız olanı alın. Tembellik etmeyin, eğitim ile paranın birbiriyle ilişkilendirilemeyeceğini bilenler olarak para peşinde koşanlara fırsat vermeyin. Gençlerimizin geleceğinin para uğruna karartılmasına göz yummayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)