Ana içeriğe atla

Yasaklamayın Anlatın

Anlamaya başladıktan itibaren insanlara "yapmayın, etmeyin" tarzında yasaklar başlar. Meraklı olan çocuklar, anlamak istedikleri şeylere hevesle abanırken belki de hayatlarının en yoğun yasaklarıyla tanışırlar. Sürekli engellerle karşılaşan bireyler, bir zamandan sonra kabullenmeye başlarlar.

Yasaklar, toplumun birlikte yaşaması için zorunludur. Fakat bu yasakların yasaklanış biçimleri bence sorunludur. Kişiye, çok yapmak istediği şey konusunda engel konulduğunda, o kişi o hareketi yapmak istemeye devam eder. Fakat onu engelleyenler, onun o davranışta bulunmaması için gerekli hiçbir masraftan kaçınmazlar. Kişiyi denetlemeye devam ederler, böylece işler tıkır tıkır işler.

Peki kişi denetlenemeyeceği bir yerde olursa ne olur? İşte o zaman sorunlar başlar.

Çocuğa falan şeyi boşa harcama dediğinizde çocuk onunla oynama isteğinden vazgeçmez. Fakat sizin baskınız onu durdurur. Eğer bir gün evde olmazsanız, o çocuk o yasakladığınız şeyi, suyunu çıkarma derecesinde yapar.

Eğer bir yasak konulacaksa, bu "yapma" diyerek, ya da yazarak değil, sebepleri belirtilerek ya da hissettirilerek konulmalıdır. Çünkü o zaman birey o yasağa sırf yasak olduğu için değil, belli bir amacı olduğu için uyar.

Eğer bir yasak, açık yerlerde uygulanıp, kapalı yerlerde umursanmıyorsa, o yasak ya yanlıştır, ya da yanlış bir şekilde tanıtılmıştır. Eğer birey kapalı bir alanda bir yasağı çiğneyip, "nasılsa kimse görmüyor, görürlerse de şu cevabı" veririm diyorsa, o birey o yasağı hiç anlamamış demektir.

Eğer kimsenin görmediği bir yerde yere çöp atıyorsanız ve içinizden "biri görürse yakınlarda çöp kutusu yok diye cevap veririm" diye kendinizi kandırıyorsanız, siz dünyanın temiz tutulması gerektiğinden habersizsiniz demektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.