Dil Öğrenmek Önemli

Bizim hocalardan biri hacca gitmiş. Hacılardan biri ona:
- Arapça var mı diye sormuş, bizim hoca
- Yok demiş;
- İngilizce?
- Yok.
- Farsça?
- Yok.
- Urduca?
- Yok.
- Türk müsün?
- Evet. Şeklinde bir konuşma geçmiş aralarında.

Biz dil çalışmayı, öğrenmeyi sevmiyoruz. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi, hepimiz İngilizce biliyoruz ama aslında hiçbirimiz bilmiyoruz. Dile başlayacağım diye kapıyı pencereyi öğreniyoruz, ardından zor diye bırakıp boş işlerle vakit harcıyoruz.

Halbuki yabancı dil dediğin hem yeni kültürlerle tanışmanın, ufkun açılmasının yolu hem de geleceğin maddi yönden garanti altına alınması. Dünyanın merkezi sayılabilecek bir yerde bulunduğumuz düşünüldüğünde, farklı dil bilenlere ne kadar ihtiyaç olduğunu anlayabiliriz.

Dediğim gibi farklı dil bilmek önemli. Herkes İngilizce bilmek ister ama bence artık İngilizce yabancı dil bile değil. İşe yarayacak bir dil öğrenmek istiyorsanız farklı dillere yönelmelisiniz. Örneğin Rusça; olmadı Çince, İtalyanca, İspanyolca... İran'a ambargo kalkarsa Farsça'nın ne kadar değerli olacağını düşünün.

Elin İngiliz'i araştırma yapmış, geleceğin on dilini belirlemiş ve eğitim programını ona göre şekillendirmeye çalışıyormuş. Bakın İngiliz diyorum. Dünya benim dilimi konuşuyor, ne öğreteceğim çocuklarıma demiyor, onlara İspanyolca, Arapça, Türkçe öğretiyor.

Evet yanlış duymadınız, Türkçe dedim. Çünkü İngilizlerin araştırmasına göre geleceğinin on dilinin dokuzuncusu Türkçe. Bunun dedim diye zaten biliyoruz, başka dile ne gerek var demeyesiniz sakın.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)