Ana içeriğe atla

Sarhoşla İmtihan

Bursa'ya uçaklar gece on iki buçukta iner. Bursa'ya dediysem, Bursa'nın ilçesi olduğu için. Aslında uçaklar Yenişehir'e iniyor. Oradan kent meydanına geliş de bir saat sürüyor. Saat iki gibi, taksiye para vermeyeyim diyerek kent meydanında otobüs beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. 

Otobüs gece seferinde olduğu için neredeyse tüm Bursa'yı geziyor. Sizi eve bırakması bir saati aşabiliyor. Bursa'nın yolları çukur ve tümseklerle süslendiği için bu yolculuk sizi mest ediyor. 

***

Saat üç civarı, eve yaklaşmışken baktım karşı koltukta uyuyan adam uyandı. Bana baktı, göz kırparak "Hişt, nerelisin?" diye sordu. Adam sarhoştu. Etrafıma baktım benden başka otobüste kimse kalmamıştı. 

Saat sabahın üçüydü, otobüste ben ve sarhoş adam vardık ve bana nerelisin diye soruyordu. Korktum, ama öyle korkmak derken, başıma bir şey gelecek korkusu değil. Pisliğe bulaşma korkusu bu. Sonuçta adam sarhoş.

Tekrar tekrar etrafıma baktım. Acaba duymazlıktan mı gelseydim? Şoföre baktım, son sürat sürüyordu. Onun dünyadan haberi yoktu. Bir an belki de hayal görüyorum dedim. Tekrar baktım sarhoşa. Ben bakınca aynı soruyu sordu: "Hişt nere..." 

Nedense adamı yanlış anlamışım. Aslında nerelisin değil de neredeyiz diye soruyormuş. E adam uyuyordu ya şimdiye kadar.

Nerede olduğumuzu bilmiyordum ama çevredeki dükkan tabelalarından mahalle adını görebiliyordum. Zaten her yerde aynıdır bu: "Falan mahalle bakkalı, falan mahalle berberi, falan mahalle kasabı vb."

Bizim sarhoş bana inanmadı. Kalktı gitti şoföre sordu. İneceğim durağa gelince o da indi. 

O yoluna gitti ben yoluma....

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.


Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …